Muzeumhracek

MUZEUM HRAČEK

Benátky nad Jizerou

historie muzea hraček

Muzeum historických hraček v Benátkách nad Jizerou sídlí v přízemí zdejšího zámku. Od roku1999, kdy bylo poprvé otevřeno veřejnosti, si expozice prohlédlo tisíce návštěvníků ze všech koutů naší republiky a v posledních letech Muzeum hraček navštěvuje také stále více zahraničních turistů i z těch nejvzdálenějších koutů světa . Jistě je to i tím, že na zdejším zámku, krásně zdobeném sgrafity , působil svého času slavný dánský astronom Tycho Brahe, hudební skladatel Bedřich Smetana a další hudebníci bratři Bendové. Více na www.benatky.cz/muzeum
   Stejně jak rok od roku přibývá návštěvníků, rozrůstá se i počet exponátů. V roce 2004 se za pomoci Městského úřadu v Benátkách nad Jizerou podařilo podstatně rozšířit výstavní prostory a tak se dnes můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice. Přesto stále nestačí a velká část je v depozitáři muzea. Naší specialitou jsou malé pokojíčky pro panenky a domečky z let kolem roku 1910 zařízené do těch nejmenších podrobností.
   A co u nás ještě uvidíte­­? Sbírku nejrůznějších hraček z let 1860­ – 1945 z Evropy, Spojených států Amerických a mnoho hraček z Japonska. Shlédnout u nás můžete dřevěná i plechová autíčka, vláčky, koňská spřežení, parní stroje a snad i jednu málo vídanou hračku!? Kolotoč a bohatě zdobené točící se ruské kolo 1,5 m vysoké. Jsou zde vystaveny panenky všech druhů i velikostí. Někteří návštěvníci obdivují i sbírku asi 40ti kusů malých dětských šicích strojků nebo historické náměstíčko s asi 50ti chodícími figurkami. Z cizích zemí snad nejvíce jsou zastoupeny hračky japonské. V roce 2010 jsme navázali kontakt s japonským muzeem hraček v Tokiu, které nám překvapivě prodalo část exponátů ze svých sbírek. Návštěvníci u nás uvidí hračky s kterými si hrály japonské děti kolem roku 1920. Vystaveny jsou zde historické panenky v kimonech, dřevěné panenky Kokeši, ale i jiné. Dále kuchyňky, pokojíčky i domečky pro panenky a jak jinak i zde vše vypracované do těch nejmenších podrobností. Tyto pokojíčky jsou i v samotném Japonsku vzácné a proto s velkou jistotou se domnívám, že i v Evropě ojedinělé.
   Od roku 2008 zde máme další zajímavost nebo spíše mimořádnou událost. Do Benátek nad Jizerou nevedlo nikdy žádné vlakové spojení až teprve dnes? konečně! Máme zde nové vlakové nádraží a jezdí k nám parní vláček. Dospělí ani děti se s ním sice nikdy nesvezou, protože je velikosti H0, ale přesto žádný návštěvník z toho není smutný, ba naopak. Zdá se, že každého velice potěší pohled na krajinku, ve které projíždí vláček, který houká před každým tunelem, nebo hovoří k cestujícím na nádraží. A zde, právě u mašinek je to kouzelné místo, kde nám starší lidé před očima ostatních návštěvníků mládnou. Stávají se dětmi a děti naopak se vžívají do role dospělých jak třeba řídí velkou parní lokomotivu. Jak říkám kouzelné místečko.
   Takže, chcete-li strávit krásný den s rodinou, omládnout a zavzpomínat na hračky, které provázely vaše dětství, navštivte Benátky nad Jizerou. Máte zde možnost shlédnout hned dvě muzea – Muzeum hraček a Městské muzeum. Přijďte, rádi Vás uvítáme.