Historie muzea

Muzeum historických hraček v Benátkách nad Jizerou sídlí v přízemí  zdejšího  zámku. Od roku1999, kdy bylo poprvé otevřeno veřejnosti , si expozice prohlédlo tisíce návštěvníků ze všech koutů naší republiky a v posledních letech Muzeum hraček navštěvuje také  stále více  zahraničních turistů i z těch nejvzdálenějších koutů světa . Jistě je to i tím, že na  zdejším  zámku, krásně zdobeném sgrafity , působil svého času slavný dánský astronom  Tycho Brahe,hudební  skladatel  Bedřich Smetana  a další hudebníci  bratři Bendové. Více na  www.benátky.cz/muzeum

Stejně, jak rok od roku přibývá návštěvníků, rozrůstá se i počet exponátů. V roce 2004 se za pomoci  Městského úřadu v Benátkách nad Jizerou podařilo podstatně rozšířit výstavní prostory, a tak se dnes  můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice.  Přesto stále nestačí a velká  část je v depozitáři muzea. Naší specialitou jsou malé pokojíčky pro panenky a domečky z let kolem roku 1910 zařízené do těch nejmenších podrobností.

A co u nás ještě uvidíte­­? Sbírku nejrůznějších hraček z let 1860­ –1945 z Evropy, Spojených států amerických a mnoho hraček z Japonska. Shlédnout u nás můžete dřevěná i plechová autíčka, vláčky, koňská  spřežení, parní stroje a snad i jednu málo vídanou hračku – kolotoč  a bohatě zdobené točící se ruské kolo 1,5 m vysoké. Jsou zde vystaveny panenky všech druhů i velikostí .Někteří návštěvníci obdivují i sbírku asi 40ti kusů malých dětských šicích strojků nebo  historické náměstíčko s asi 50ti chodícími figurkami . Z cizích zemí snad nejvíce jsou zastoupeny hračky  japonské. V roce 2010 jsme navázali kontakt s japonským muzeem hraček v Tokiu, které nám překvapivě prodalo část  exponátů ze svých sbírek. Návštěvníci  u nás uvidí hračky, s kterými si hrály japonské děti kolem roku 1920. Vystaveny jsou zde historické panenky v kimonech, dřevěné panenky  Kokeši,  ale i jiné. Dále kuchyňky, pokojíčky i domečky pro panenky a jak jinak i zde vše vypracované do těch nejmenších podrobností . Tyto pokojíčky jsou i v samotném Japonsku vzácné, a proto s velkou jistotou se domnívám,  že i v Evropě ojedinělé.

Od roku 2008 máme zde další zajímavost nebo spíše mimořádnou událost. Do Benátek nad Jizerou nevedlo nikdy  žádné vlakové spojení  až  teprve dnes – konečně!!  Máme zde nové vlakové nádraží a jezdí  k nám parní vláček. Dospělí  ani děti  se s ním sice nikdy nesvezou,  protože je velikosti HO,  ale přesto žádný návštěvník z toho není smutný, ba naopak. Zdá se, že každého velice potěší pohled na krajinku, ve které projíždí vláček,  který houká před každým tunelem, nebo hovoří k cestujícím na nádraží. A zde, právě u mašinek je to kouzelné místo, kde nám starší lidé před očima ostatních návštěvníků „mládnou“, stávají se dětmi a děti  naopak se vžívají do role dospělých  jak třeba řídí velkou parní lokomotivu. Jak říkám, kouzelné místečko.

Takže, chcete-li  strávit krásný den s rodinou, „ omládnout „ a zavzpomínat  na hračky,  které  provázely vaše dětství, navštivte  Benátky nad Jizerou , máte zde možnost shlédnout hned dvě muzea – Muzeum hraček  a  Městské muzeum .  Přijďte , rádi Vás uvítáme.